12hwarpechowskidzialogzryba-eac2db.jpg

Zbigniew Warpechowski

performer, malarz, poeta, filozof sztuki. Urodził się w 1938 roku w Płoskach.

Od 1967 roku uprawia sztukę performance, co czyni go prekursorem tego nurtu, nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Do tej pory jest autorem ponad  trzystu  wystąpień w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. W 1985 roku został członkiem Grupy Krakowskiej, a od 1986 roku należał do legendarnego Black Market – międzynarodowej grupy zrzeszającej pionierów sztuki performance, jak Norbert Klassen, Alastair MacLennan, Nigel Rolfe, Zygmunt Piotrowski  i inni. Ostatnio coraz częściej skłania się też ku malarstwu w jego niemal klasycznej formie, zarówno pod względem techniki, jak i poruszanych tematów.

W 2014 roku odbyła się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki obszerna wystawa retrospektywna Zbigniewa Warpechowskiego pod tytułem "To", a w 2017, także tam, "Uroczysty performance" z okazji pięćdziesięciolecia działalności artysty na polu sztuki akcji.

Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,  Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i wielu innych oraz kolekcjach prywatnych.

Filozof

Filozof

olej na płótnie, 135x95 cm

Czerwony

Czerwony

olej na płótnie, 135x95 cm

Judyta

Judyta

olej na płótnie, 135x95 cm